Jaro klepe na dveře a sluníčko začíná hřát. Všechno se probouzí a je čas na spoustu činností, kterým jste se v zimě neměli čas či se jim nechtěli věnovat. Některé z nich mohou mít vliv i na zdraví vašeho psího parťáka. Tak si je pojďme připomenout.
Jarní úklid.
Než se vrhnete na jarní gruntování, je třeba si uvědomit, že při úklidu používáme spoustu chemických látek. Ty mohou obsahovat chlor, bělidlo, amoniak apod. Také v některých přírodních prostředcích jsou používány různé esence či oleje, které při pozření nebo olíznutí mohou vést k zažívacím potížím vašeho psa. Takže při úklidu musí být pes v jiné místnosti. Když uklidíte, nechte vše důkladně vyschnout a vyvětrat. A stejně jako v reklamě na prací kapsle nezapomeňte všechny úklidové prostředky umístit mimo dosah dětí a také psa.
Na první procházku či projížďku.
Než vyrazíte na jarní procházku, zkontrolujte nepoškozenost vodítek, postrojů a obojků. I při malém poškození v materiálu může dojít k jeho přetržení a útěku vašeho miláčka, který se na jaro těšil. To by mohlo skončit i tragédií. Také zkontrolujte postroj, který používáte pro připoutání vašeho psa v autě. Platí pro něj to samé.
Jak neuhnat a nepřetěžovat pejska.
Stejně jako v případě lidí, kteří delší dobu nesportovali či se moc nehýbali, kdo v zimě ano :-) je potřeba vašeho pejska nepřetěžovat. Nečekejte, že po zimě bude váš pejsek super sportovec. Po několika zimních měsících, kdy se ani vám moc ven nechtělo a vyvenčení jste realizovali celkem rychle, ho nesmíte hned uhnat. Váš pejsek možná trochu přibral, ztratil svalovou hmotu a také mu ztuhly klouby. Venku začínejte pozvolna s krátkým proběhnutím, vycházkami a lehkým aportem na krátké vzdálenosti. Postupně aktivity lehce přidávejte či prodlužujte.
Češi národ zahradníků, aneb ať žije chemie.
I na jarní zahradě číhá hodně nebezpečí. Každý chce mít zahrádku jako vymalovanou s krásnými barvami a tak sází jako divý. Věděli jste, že například květiny jako jsou rododendrony, azalky a cykasy jsou jedovaté? Také další zahradnické věci, jako hnojiva, pesticidy, insekticidy nebo obyčejná mulčovací kůra jsou pro zvířata nebezpečné. Pokud byste měli podezření, že váš pejsek cokoliv z uvedeného pozřel či olízal, vyražte ihned k veterináři. Pokud pozřel jakékoliv hnojivo, vezměte s sebou i obal, kde jsou uvedeny informace. Veterinář je bude potřebovat.
Bazény a nebezpečí.
Také se těšíte na jarní rituál s přípravou bazénu. Aby ne, když v počtu zahradních bazénů na 100 tisíc obyvatel patří České republice v Evropě třetí místo. Například v porovnání s Německem je jich v přepočtu na hlavu vlastní tuzemské domácnosti více než dvojnásobné množství. Bazén vždy zajistěte plotem nebo jinou bariérou, aby do něj nemohla spadnout zvířata ani děti. Je nezbytné vždy venku nechat misku s čerstvou vodou, aby váš pejsek nepil vodu z bazénu, protože v ní obsažená sůl a chlór jsou příčinou zažívacích potíží a mohou narušit rovnováhu elektrolytů.
Pozor na vysoké teploty.
S narůstajícími teplotami se zvyšuje riziko přehřátí u vašeho pejska. Aby se při dovádění venku nepřehřál, zajistěte mu přístup k čerstvé vodě a také stinné místo, kde se má možnost opět ochladit. Pozor ale na louže, které rozhodně nejsou pro pejska bezpečné. Napití z kaluže totiž může způsobit gastrointestinální potíže. Případně vyvolat nemoci, jako je leptospiróza. Bakteriální infekce také mohou způsobit poškození ledvin a jater. Rozhodně pejska nenechávejte bez dozoru v autě, ani na pár minut, protože auto se může rychle zahřát a stát se tak smrtící pastí.
Užívejte si sluníčka s rozumem.
Dny se prodlužují a teploty jsou vyšší. Je krásné se vyhřívat na sluníčku a načerpat tak energii po dlouhé zimě. Ale pozor, pokud má váš miláček bílou srst či světlou kůži a to i v oblasti očí či čenichu. Takový parťáci mohou být náchylnější k onemocnění rakovinou kůže. V tomto případě může být řešením i opatření ochranného oblečku či pláštěnky.
Klíšťata a jiné potvory.
Dny se prodlužují. Je teplejší počasí a různé potvůrky vylézají ven a hledají zdroj potravy. Jak postupovat u prevence před klíšťaty a jak, když už jste nějaké chytli si přečtěte v našem článku zde.
Zvířata v přírodě.
Užíváte si s pejskem teplého počasí? Nejste jediní. Také zvířata ve volné přírodě, jako různí dravci, lišky apod. vyráží na lov a shánění potravy. Menší psi by se neměli pohybovat venku bez dozoru, a to ani ve městě, neboť nikdy nevíte, zda nejsou v hledáčku některého dravce. Volně žijící zvířata také mohou přenášet různé viry a nemoci, včetně vztekliny.
Pejsek v parku.
I při venčení v parku buďte obezřetní. Bohužel se nedá spoléhat, že všichni majitelé psů mají své miláčky očkované. Vy byste toho svého však očkovaného měli mít určitě. Pozor v parku, kde se pejsci pohybují volně, aby nedošlo k nějakému souboji. Také pokud máte hárající fenku, uvědomte si, že může být velkým lákadlem pro jarem povzbuzené pejsky.
A hlavně nezapomeňte na kvalitní a vyváženou stravu. Ty nejlepší granule podle velikosti a věku pejska si vyberte zde.
Líbí se Vám náš článek? Sdílejte ho třeba na Facebooku. Link pro sdílení článku https://www.aaagranule.cz/clanky-2/10-jarnich-nebezpeci-pro-psa-a-jak-se-jim-vyvarovat/