5 tipů, jak hledat a odstranit klíště u psa.

5 tipů, jak hledat a odstranit klíště u psa.

  1. Pejska je v tomto období hodné kontrolovat denně. Ideálně ho postavte na dobře osvětlené místo a nasaďte si latexové rukavice. 
  2. Místa, kde klíště můžete nejčastěji najít jsou uši a jejich okolí, hlava kolem obličeje, očí, dále nohy a břicho.
  3. Klíště může být různé velikosti od makového semínka až po velikost nehtu (pokud je již nasáté).
  4. Pokud jste klíště našli již přisáté,  použijte k jeho odstranění nejlépe pinzetu. Klíště opatrně uchopte za hlavu, pokud možno co nejblíže ke kůži. Klíště vytahujte pomalu rovnoměrnou rychlostí. Nesmíte přitom mačkat tělo klíštěte, aby neuvolnilo nebezpečné látky do těla pejska. Pokud na těle pejska malá část klíštěte zůstane, můžete ji zkusit vyndat, jako když vyndaváte třeba včelí žihadlo. Většinou ji však tělo samo po nějaké době vypudí. 
  5. Jakmile klíště odstraníte, je vhodné místo přisátí omýt vlažnou vodou s mýdlem. Nezapomeňte si poznačit datum, kdy jste klíště vyndavali a také ze kterého místa. Uvedené místo je dobré při dalším hledání klíštěte zkontrolovat.

 

Jak chránit psa před klíštětem?

Existuje několik způsobů ochrany s různou délkou účinnosti, které zabraňují přisátí klíštěte, nebo které klíště po přisátí usmrtí. Zmíníme ty nejpoužívanější.

Antiparazitní obojky - patří mezi nejoblíbenější a nejúčinnější možnost ochrany proti klíšťatům a blechám. Účinné látky v obojku jsou buď na přírodní nebo na chemické bázi. Přírodní mívají kratší účinnost (4 měsíce), jsou však lépe snášeny. Můžete je použít i u štěňat od dvou měsíců věku nebo u březích a kojících fen. Chemické mívají obvykle delší účinnost (až 8 měsíců), ale u některých psů mohou vyvolat alergické reakce. Jsou vhodné pouze pro dospělé psy. Obvykle nejsou vhodné pro kojící feny. Na trhu jsou obojky různé kvality. Obojky se prodávají většinou ve dvou velikostech a to pro malá/mini plemena a pro střední/velká plemena. Při nasazování obojku zkontrolujte, že má pes dostatek prostoru kolem krku (pod obojek by se měly vejít 2 prsty) a nikde ho to neškrtí. Přesahující část obojku ustřihněte a odstraňte.Pokud pozorujete příznaky nepohodlí, jako třeba nadměrné škrábání či zarudnutí kůže v blízkosti obojku, může to být alergická reakce.

Spot-on - je roztok, který se kape na kůži. Obvykle se aplikuje pomocí pipety na místo mezi lopatkami. Jde o efektivní způsob zneškodnění klíšťat i blech. Účinkuje asi jeden měsíc po aplikaci. V balení bývají většinou dvě nebo tři aplikační dávky. Pokud máte doma batole není tento způsob vhodný neboť látka je koncentrována na jednom místě a hrozí olíznutí ze strany malého dítěte.

Antiparazitní šampony - jsou speciální šampony určené k odpuzování klíšťat a blech. Obsahují složky, které těmto parazitům nevoní nebo je přímo zabíjejí. Jedná se o levnou metodu, která ale pokaždé nefunguje na 100 %. Účinek trvá kratší dobu a ne každému psovi se časté koupání ve vaně zamlouvá. 

Spreje a bezoplachové pěny - je dobré je kombinovat se šampony. Nevýhodou je, že po koupání musíte sprej po určité době aplikovat znovu. Antiparazitním sprejem můžete vystříkat také pelíšek psího parťáka.

Žvýkací tablety do tlamy  - dávají se psovi jedenkrát za měsíc. Dokážou zabíjet jak klíšťata, tak blechy ve všech vývojových stadiích.

Další informace o klíšťatech najdete v našem článku zde.

 

Líbí se Vám náš článek? Sdílejte ho třeba na Facebooku. Link pro sdílení článku: https://www.aaagranule.cz/clanky-2/5-tipu--jak-hledat-a-odstranit-kliste-u-psa/