Mámo máme štěně
Na co se připravit před příchodem štěněte se dozvíte v našem článku zde.
Je to tady. Nastal slavnostní okamžik a právě jste se štěnětem dorazili domů. Asi bude trochu vystrašené, neboť ještě ráno bylo se svou matkou a nyní je v cizím prostředí a s neznámým dvounožcem. Chcete, aby se štěně cítilo v novém prostředí pohodlně a rychle si zvyklo na svůj nový domov? Je důležité se mu hodně věnovat.
První výpravy
Štěně je zvědavé, tak mu na vodítku umožněte prozkoumat váš dům a zahradu. Seznamujte ho s jednotlivými částmi postupně v průběhu několika dnů. Vodítko doporučujeme proto, že se štěně v novém prostředí může například něčeho leknout a někam zapadnout či si jinak ublížit. Nenechte ho tedy pobíhat samotné. Vhodné je mu také připravit bednu pro odpočinek a dát ji k vám do ložnice, aby ani v noci nebylo samo.
Trochu té něžnosti
Štěně potřebuje cítit vaši lásku a blízkost, proto se s ním často mazlete. Olizovat ho nemusíte, přestože na toto bylo zvyklé od své matky. Postačí, pokud ho budete hladit po hlavě, tělíčku i nohách a to nejlépe několikrát za den. Brzo si k vám vytvoří vztah. Protože je štěně křehké, jako lidské miminko, je třeba být opatrný. Při zvedání jej vždy uchopte tak, abyste měli jednu ruku pod jeho hrudníkem.
A jak je to se sportem
Je dobré svému pejskovi dopřát dostatek pohybu, ale u štěněte to nesmíte přehánět. Množství pohybu se liší podle plemene. K doporučenému množství pohybu u vašeho plemene je dobré se zeptat chovatele, od kterého jste štěně koupili.
Štěně byste sice neměli nutit, ale je dobré asi hodinu denně věnovat procházkám. U štěňat do 9 měsíců věku je vhodné procházku rozdělit na 2-4 kratší v průběhu dne. Celková délka procházky (v součtu všech) by neměla být delší než 1,5 km. Nejlepší je začít nejprve kratšími procházkami na zahradě a postupem času prozkoumávat i okolí.
Při procházce po okolí ho nepouštějte k jiným psům, dokud nebude očkované. Teprve poté je možno jej pustit blíže ideálně k pejskům, které znáte a víte, že nejsou agresivní. Nechte je vzájemně se očichat.
Kdo je vůdce smečky
Je důležité štěně průběžně socializovat. A to hlavně ve věku mezi 7-16 týdny. Někteří zvažují i tzv. štěněcí školky, kde si štěňata mohou bezpečně a pod dozorem hrát a seznamovat se navzájem s jinými pejsky. To zda štěně do školky dáte, je plně na vašem rozhodnutí. Důležité je si uvědomit, že do školky mohou pouze plně očkovaná štěňata a to ve věku cca 16 týdnů.
A co pan doktor
Jednou z velmi důležitých věcí je si správně zvolit veterináře. Zeptejte se mezi svými známými pejskaři, projděte si webové stránky veterinárních klinik z okolí nebo hledejte na webu Komory veterinárních lékařů České republiky.
Vyberte si několik veterinárních klinik a běžte se tam podívat. Cítíte na klinice přátelské, příjemné a čisté prostředí? Odpověděli vám zaměstnanci na vaše otázky ochotně a správně? Cítíte se na klinice dobře? Pokud ano, bude se tak cítit i vaše štěně.
Čím krmit své štěně
Pro štěně je také důležitá správná strava. Jak vybrat ty správné granule pro štěně a na co se při jejich výběru zaměřit se dočtete zde.
O nejlepších granulích pro psy na světě za rok 2018 se dozvíte zde.