Jak odstranit klíště u psa

Co je to klíště?
 

Klíšťatovití (Ixodidae) je čeleď roztočů řazená obvykle do řádu klíšťatovci (Ixodida), která zahrnuje asi 650 druhů cizopasníků známých běžně jako klíšťata. V ČR je nejznámějším klíštětem klíště obecné (Ixodes ricinus)

Vývojová stádia klíštěte a jak ho poznáte?

Vajíčka snáší samice na zem v počtu až několika tisíc kusů. Nejsou infekční. Z vajíčka se vylíhne larva, která ihned hledá hostitele, na kterém pak jeden až dva dny saje krev. Je již podobná klíštěti, ale má pouze šest nohou. Měří cca 0,8 mm. Není nositelem infekce. Při sání však může nasát infikovanou krev. Poté přechází do stadia nymfy. Nymfa měří asi 1,2 mm a má osm nohou. Saje krev z hostitele a již může přenášet infekci. Po nasátí odpadá a může se i přes prostředí, jako je tráva, větve apod. dostat na dalšího hostitele. Poslední fází vývoje je dospělec. Dospělec může být samice, která je větší a má hnědo-červený zadeček nebo samec, který je menší a celý černý. Samice se snaží spářit a dokáže nasát krev až v desetinásobku své váhy. Sání trvá až 14 dní, poté odpadá na zem, kde snáší další vajíčka. Dospělý samec již nesaje krev a po spáření se samičkou brzy umírá.

Jak postupovat, pokud má pes klíště? Jaké nemoci klíště přenáší?

Po každém návratu z vycházky, hlavně pokud byla delší a pes se pohyboval ve vysoké trávě či v lese důkladně prohlédněte jeho srst. Najdete-li nacucané klíště, měli byste ho co nejrychleji odstranit. Necháte-li klíště přisáté příliš dlouho nebo se ho nepodaří odstranit celého, může zvířeti způsobit závažná onemocnění. V ČR klíšťata přenášejí hlavně dva typy infekčního onemocnění: virovou klíšťovou encefalitidu a bakteriální Lymskou borreliózu. Pokud už je klíště přisáté, tak pro jeho odstranění můžete použít speciální kleště nebo háček. Místo přisátí ničím nepotíráme. Při použití kleští vydáváme klíště tahem. Při použití háčku pak krouživým pohybem. Důležité je přiložit kleště či háček co nejblíže kůži psa, abychom klíště vytáhli celé. Teprve po vytažení klíštěte místo vydezinfikujte. Stačí i pomocí obyčejného mýdla.

Jak chránit psa před klíštětem?

Existuje několik způsobů ochrany s různou délkou účinnosti, které zabraňují přisátí klíštěte, nebo které klíště po přisátí usmrtí. Zmíníme ty nejpoužívanější.

Antiparazitní obojky - patří mezi nejoblíbenější a nejúčinnější možnost ochrany proti klíšťatům a blechám. Účinné látky v obojku jsou buď na přírodní nebo na chemické bázi. Přírodní mívají kratší účinnost (4 měsíce), jsou však lépe snášeny. Můžete je použít i u štěňat od dvou měsíců věku nebo u březích a kojících fen. Chemické mívají obvykle delší účinnost (až 8 měsíců), ale u některých psů mohou vyvolat alergické reakce. Jsou vhodné pouze pro dospělé psy. Obvykle nejsou vhodné pro kojící feny. Na trhu jsou obojky různé kvality. Obojky se prodávají většinou ve dvou velikostech a to pro malá/mini plemena a pro střední/velká plemena. Při nasazování obojku zkontrolujte, že má pes dostatek prostoru kolem krku (pod obojek by se měly vejít 2 prsty) a nikde ho to neškrtí. Přesahující část obojku ustřihněte a odstraňte.Pokud pozorujete příznaky nepohodlí, jako třeba nadměrné škrábání či zarudnutí kůže v blízkosti obojku, může to být alergická reakce.

Spot-on - je roztok, který se kape na kůži. Obvykle se aplikuje pomocí pipety na místo mezi lopatkami. Jde o efektivní způsob zneškodnění klíšťat i blech. Účinkuje asi jeden měsíc po aplikaci. V balení bývají většinou dvě nebo tři aplikační dávky. Pokud máte doma batole není tento způsob vhodný neboť látka je koncentrována na jednom místě a hrozí olíznutí ze strany malého dítěte.

Antiparazitní šampony - jsou speciální šampony určené k odpuzování klíšťat a blech. Obsahují složky, které těmto parazitům nevoní nebo je přímo zabíjejí. Jedná se o levnou metodu, která ale pokaždé nefunguje na 100 %. Účinek trvá kratší dobu a ne každému psovi se časté koupání ve vaně zamlouvá. 

Spreje a bezoplachové pěny - je dobré je kombinovat se šampony. Nevýhodou je, že po koupání musíte sprej po určité době aplikovat znovu. Antiparazitním sprejem můžete vystříkat také pelíšek psího parťáka.

Žvýkací tablety do tlamy  - dávají se psovi jedenkrát za měsíc. Dokážou zabíjet jak klíšťata, tak blechy ve všech vývojových stadiích.

Zdroj údajů o klíštěti: wikipedie 

Líbí se Vám náš článek? Sdílejte ho třeba na Facebooku. Link pro sdílení článku https://www.aaagranule.cz/clanky-2/jak-odstranit-kliste-u-psa/