Oblékání psa v zimě. Rady a tipy.
Venku je ,,Bestie z východu" a vy přemýšlíte, jestli svého pejska oblékat či neoblékat. Jestliže to počasí a tělesná konstituce vašeho psa vyžadují, nestyďte se používat obleček. Protože pes, který bude díky vám v teple, bude zdravější a bude s vámi radostněji dovádět. A zdravý a spokojený kamarád je přece to nejlepší.
Které pejsky oblékat?
Bezsrsté plemeno nebo pes bez podsady - pokud máte pejska s krátkou srstí nebo dokonce naháče, měli byste ho při nižších teplotách určitě oblékat.
Štěně - pokud se do období zimy a chladného počasí ,,trefíte" se štěnětem, kterému ještě není alespoň půl roku, je vhodné oblékat i jeho. Nechcete přece, aby prochladlo či získalo zánět, který mu pak bude vadit i v budoucnu.
Nemocný pes - trpí váš pejsek onemocněním kloubů nebo ledvin? Pak ho určitě oblečte.
Pes po operaci - jestliže byl váš pejsek na operaci, má obvykle oholenou část srsti. Toto místo není díky chybějící srstí udržováno v určité teplotě. V tomto případě obleček také doporučujeme.
Pes senior - u starších pejsků je snížená schopnost termoregulace, snadněji nastydnou a mohou trpět bolestivostí kloubů. Pokud jde navíc o krátkosrsté plemeno, pak s oblékáním neváhejte.
Pes sportovec, pes po větší fyzické aktivitě - pokud s pejskem sportujete nebo jste na cvičišti po sportovní aktivitě a dáváte ho například do převozní klece v autě, je dobré ho obléci alespoň do lehčího oblečení. Důležité je ho utřít, pokud třeba předtím běhal ve sněhu. To je proto, abyste pod obleček nedávali psa mokrého. Tím byste mu naopak mohli uškodit.
Jak správně vybrat obleček?
Rozhodli jste se mu pořídit kvalitní obleček? Skvělé! Teď je důležité obleček také správně vybrat. A věřte, že barvy a vzory nejsou to podstatné. Přece byste do sněhu také nevyrazili jen tak v pletených ponožkách od babičky.
V případě zimního a velmi chladného počasí je důležité zvolit obleček tak, aby byl funkční. Co to znamená? Obleček by měl být z funkčních materiálů. Vnější vrstva by měla být z voděodolného a větruodolného povrchového materiálu. Spodní vrstvu doporučujeme volit z moderního fóliového podkladu. Také výplň oblečku by měla být správně zvolena.
Obleček by měl chránit nejvýznamnější svalové skupiny, krk, břicho a hrudní koš psa. Materiál by měl být měkký, příjemný a mírně pružný, aby neomezoval pohyblivost psa.
Nezapomeňte také na pejskovu bezpečnost a zvolte obleček s reflexními prvky, aby byl i za šera a ve tmě dobře vidět.
Jak měřit:
Rozměry oblečku pro svého pejska vybírejte pečlivě. Doporučujeme ho postavit na rovný povrch do výstavní pozice a změřit tři základní údaje. Nejprve změříme délku zad (backlenght), tedy vzdálenost od kohoutku (mezi lopatkami, na úrovni předního lokte) až ke kořeni ocasu. Dále změříme obvod krku (neckline) a obvod hrudníku (chest). Pejska změřte opakovaně několikrát po sobě a údaj si poznačte.
Jak změřit pejska se také můžete podívat ve videu zde.
Jak vybrat velikost oblečku:
Po změření pejska zvolte nejbližší VĚTŠÍ velikost oblečku (podle velikosti zad). Pokud jste naměřili délku zad 46 cm, vyberte velikost oblečku 50 cm apod.