Články, Strana 3

Krmení psa s nadváhou. Jak poznat nadváhu u psa? Jak jí řešit?

Proč vzniká nadváha/obezita u psů a jak jí předcházet.

Určitě jste v televizi nebo tisku zaznamenali, že čím dál více lidí je obézních. Obezitu či nadváhu lze tak řadit mezi civilizační choroby. Málokdo ale ví, že kromě toho, že tloustneme my (paníčci), tak velmi často tloustnou i naši psí parťáci. Asi vás překvapí, že nadváhu má téměř třetina psů. Našim psům nadváha zkracuje život a díky ní jsou pejsci náchylnější k různým zdravotním problémům, jako jsou problémy se srdcem, plícemi, cukrovkou, různé kožní problémy a také artritida. O tom, jak udržet psa v kondici a předcházet vzniku těchto problému, si dnes povíme. 

Jak poznat, že má pes nadváhu?

Existuje na to několik jednoduchých rad, které platí v podstatě pro jakoukoliv velikost a plemeno psa. Začněme pohledem shora, při kterém by mělo být jeho tělo širší v části, kde má nohy. Jeho hrudník a záda před zadníma nohama by měly být užší. Měl by být dobře rozeznatelný jeho pas.  Pokud pejska pohladíte po boku, měli byste velmi snadno nahmatat jeho žebra. Na druhou stranu by ale neměla z pod kůže výrazně vystupovat. Pokud se pejsek protáhne, teprve potom by měla být žebra mírně viditelná. Jestliže je pejsek obézní, vypadá jeho tělo při pohledu shora jako kapka, tedy úzká hlava a rozšiřující se tělo směrem k zadku a ocasu. Břicho při bočním pohledu před zadníma nohama není zvedlé, ale je svěšené až na úroveň nejhlubší části hrudníku. Tělo pejska má pak při pohledu z boku v podstatě tvar obdélníku.

Jak nadváze předcházet?

Základem je kvalitní a vyvážená strava v odpovídajícím množství a také dostatek pravidelného pohybu. Pokud si zvolíte kvalitní granule odpovídající velikosti plemene a věku vašeho pejska je také nutné jej krmit odpovídajícím množstvím krmiva. Nesmí ho být málo, ale ani moc. Výrobci granulí na každém pytli uvádějí doporučenou velikost denní dávky. Někteří, jako je například kanadská Acana či Orijen, uvádějí i rozdělení doporučené dávky podle toho, jak je pejsek hodně či málo aktivní. (U nás najdete tuto tabulku vždy na fotografii číslo 2 v detailu u granulí Acana či Orijen).

Denní krmnou dávku je vždy vhodné rozdělit do více částí. U štěňat krmte třikrát až čtyřikrát denně. U dospělých pejsků krmte ideálně dvakrát denně. Pokud totiž pejskovi nasypete ráno plnou misku, tak ji zpravidla ihned sní a pak v průběhu dne žebrá o další stravu (kousky od stolu, pamlsky, cokoliv). A to je špatně. Navíc pokud zjistí, že už mu nic nedáte vy, zkusí to u ostatních členů rodiny, sousedů za plotem, návštěvy apod. Velmi rychle pak zjistí, kdo je slabým článkem a kde něco dostane. Druhou nevýhodou u jednorázového krmení a zvláště pak u větších plemen je, že může dojít k přetočení (torzi) žaludku a to je život ohrožující.

Pokud pejskovi ke granulím přidáváte i další stravu např. konzervy, vařené nebo čerstvé maso apod. nezapomeňte snížit krmnou dávku granulí. Hodně často na to lidé zapomínají. U kvalitních granulí s vyšším obsahem masa přidávání dalších zdrojů stravy není potřeba. Kvalitní granule jsou sestaveny tak, aby obsahovaly všechny potřebné živiny ve správném poměru. V našem rodinném obchodě navíc máme granule se 40% až 85% masa.

Pamlsky svému pejskovi dopřávejte s rozmyslem a opět nezapomeňte upravit denní krmnou dávku hlavní stravy. I pamlsky totiž mají vliv na vznik nadváhy.

Dopřejte pejskovi dostatek pohybu. Vezměte ho ideálně na dvě delší procházky denně. Případně s ním můžete cvičit třeba agility nebo s ním i běhat. Při sportu posílíte jeho metabolismus a podpoříte zdraví.

Jak se zbavit nadváhy a obezity u psa?

Zjistili jste, že má váš pejsek nadváhu nebo je obézní? Co teď? Pro tyto případy jsou vytvořeny granule, které mají s nadváhou pomáhat. Tyto granule jsou označeny obvykle jako dietní či light. Důvodem je, že granule pro pejsky s nadváhou musí obsahovat méně tuků, více bílkovin a dostatek vlákniny. Když je vyměníte za původní tučnější, může se stát, že pejskovi nebudou chutnat a bude je zpočátku odmítat. Důležité je vytrvat. Pokud například krmíte pejska ráno a večer, nasypte mu ráno půlku denní dávky do misky. Pokud pejsek granule v obvyklé době nesní, seberte mu je a nechte misku prázdnou. Na večerní krmení mu dejte druhou polovinu doporučené denní dávky granulí. Jestli je nesnědl, opět mu misku vyprázdněte. Pejsci bez problémů vydrží i dva dny bez stravy. Jakmile dostane hlad, zvykne si brzy i na nové krmivo. Nezapomeňte vždy pejskovi zajistit dostatek čerstvé pitné vody. Zároveň doporučujeme pejska postupně učit na vyšší míru pohybu viz výše. Jestliže na pohyb nebyl zvyklý, přidávejte ho postupně a nejprve prodlužujte procházky. Pomalu pak můžete přidávat třeba sportování nebo běh apod. Uvidíte, že vás to nakonec oba bude bavit. Doporučujeme pejska každý týden vážit. Pokud půjde vše dobře, měla by se jeho váha snížit o 1-2% za týden. Jestliže během šesti až osmi týdnů nezaznamenáte úbytek váhy, navštivte svého veterináře.

Připojujeme pár tipů na kvalitní granule od AAAGRANULE.CZ, které vám v boji s nadváhou pomohou:

Acana Dog Light & Fit Heritage

BRIT Fresh Turkey with Pea Light Fit & Slim

Magnusson Meat & Biscuit Light

Calibra Dog EN Light

 

Líbí se vám náš článek? Sdílejte ho na Facebooku. Link pro sdílení: https://www.aaagranule.cz/clanky-2/krmeni-psa-s-nadvahou--jak-poznat-nadvahu-u-psa--jak-ji-resit/ 

 

Novinky mezi německými pečenými granulemi od firmy BUBECK.

Představujeme Vám novinky v našem sortimentu pečených granulí od německé rodinné firmy Bubeck.

Rodinná firma Bubeck připravuje kvalitní psí krmiva již více než 120 let. Využívá přitom kvalitních regionálních surovin a pomalého, šetrného pečení v kamenných pecích . Tajemství jejich produktů spočívá ve způsobu tradičního pečení. Pomalu a jemně, aby se mohly tvořit krátké škrobové řetězce, které jsou tak důležité pro trávení. To je pro psa cenné, aby získal přirozenou energii z potravy. Tato technologie je extrémně šetrná ke každé složce v krmivu. Pomalé pečení a sušení krmiva probíhá téměř celý den. Všechny ingredience jsou pečené dohromady, aby se chutě hezky spojily. Následně probíhá pomalé chlazení po dobu několika hodin pro zachování maximálního množství živin. Na celý výrobní proces dohlížejí zkušené, odborné oči pracovníků Bubeck a výsledkem jsou poctivé chutné produkty, ze kterých dýchá dlouhá tradice německého řemesla. 

V sortimentu jsou krmiva z hovězího, kuřecího a exkluzivního buvolího masa, masové konzervy a široká škála pamlsků pro psy. Bez cukru, náhradních sladidel, umělých přísad, vedlejších produktů a geneticky modifikovaných surovin. 

BUBECK X-Power getreidefrei 12 kg - Vysoce energetické pečené krmivo. První svého druhu. X- POWER garantuje vysoký příjem energie z kvalitních bílkovin a uhlohydrátů.

BUBECK No. 87 Lammfleisch Sensitive - Weizenfrei 12,5 kg - dietní krmivo pro psy s nadváhou, či psy s potravními intolerancemi. Vinikající volba před nasazením veterinárních diet na slinivku, čí játra.

BUBECK No. 88 Lammfleisch getreidefrei 12,5kg - bezobilná varianta dietního krmiva pro citlivé zažívání, starší psy, či pro psy trpící zánětem slinivky, či jater.

BUBECK si kupte zde. 

 
Odolné hračky pro psy TUFFY

Máte doma psa ničitele? Nebaví vás sbírat po bytě/domě zbytky poničených hraček. Bojíte se, aby je váš parťák nesežral?

Máme tu řešení. Nově jsme do sortimentu zařadili psí hračky TUFFY. 

Tajemství odolnosti hraček je v jejich skladbě. Každá hračka je sešita ze 4 vrstev různých materiálů a výplň obsahuje pouze netoxická vlákna. Jednotlivé vrstvy jsou sešity sedmi řadami prošití, které jsou zakončeny ochranou vazbou. Proto hračka TUFFY je ideální i pro ty největší ničitele.

1.vrstva - tvrzená látka (materiál podobný na výrobu cestovních tašek)

2.vrstva - plast

3.vrstva - tvrzená látka

4.vrstva - Fleece - jemná, měkká a hebká tkanina

Tuffy

(Zdroj obrázku: Amazon)

Všechny hračky také pískají a plavou ve vodě. Některé mají dokonce pískadel i více. Pískadla jsou obalena ochranou vrstvou, která zaručuje bezpečnost.

TUFFY hračky mají odlišnou odolnost, proto se můžete řídim při nákupu podle ní. Na stupnici č.1 je obyčejná plyšová hračka. č. 10 je určeno pro suer odolné hračky. Všechny TUFFY hračky začínají na stupnici č.5. 5 - pevná hračka 6-odolná hračka 7-velmi pevná hračka 8-super tvrdá hračka 9- extrémně tvrdá hračka 10-maga tvrdá hračka

Tu správnou hračku vyberete zde.

Může pes zmrzlinu? Domácí zmrzlina pro psa.

Teploty v těchto dnech lámou rekordy. Je nádherné počasí a tak nám osvěžení zmrzlinou přijde opravdu vhod. Třeba na procházce s pejskem. Náš pejsek vidí, že jíme něco dobrého a začne se mlsně olizovat. A chce taky. Ale pozor, pejskovi se po podání zmrzliny ochladí ústní dutina a trávicí trakt, což naopak vyvolá v organismu zvýšenou tvorbu tepla. Jedná se tak jen o dočasnou úlevu, po které bude následovat ještě větší pocení. Protože se pejsci potí jen málo, můžete podáním většího množství zmrzliny dokonce způsobit přehřátí organismu.

Jak je to se zmrzlinou pro pejska. Může pes zmrzlinu nebo ji nebo nesmí?

Obecně platí, že bychom pejskovi neměli dávat lidskou zmrzlinu, protože obvykle obsahuje složky, které pro něj nejsou vhodné. Jako třeba kravské mléko, cukr, modifikované škroby, umělá sladidla anebo čokoláda.

Kravské mléko - pejsek může reagovat alergicky na laktózu, což vede k průjmu, bolestivému nadýmání či zvracení. Příčinou je to, že pejsci nemají enzym na štěpení mléčné bílkoviny a jejich trávicí trakt laktózu špatně snáší. 

Cukr, pokud je z ovoce a je v malém množství pejskovi tolik nevadí. Ani s ovocným cukrem by se to však přehánět nemělo. I ten totiž může podporovat nárůst hmotnosti našeho parťáka.

Modifikované škroby - jsou složité cukry, které pejsci stráví jen do určité míry. Nestrávené zbytky pak končí v zadní části trávicího traktu, kde mohou způsobit střevní poruchy, plynatost, průjmy či být příčinou zvracení.

Umělá sladidla vhodná nejsou. Pokud zmrzlina obsahuje třeba xylitol, ten může být v některých případech pro psy dokonce smrtící. U psů poškozuje játra, k příznakům patří apatie, slabost, zvracení a křeče. A přiznejme si, že málokdo u stánku pátrá po složení zmrzliny.

Čokoláda - je pro psy přímo nebezpečná. Vyhněte se jí obloukem.

 

Jak z toho ven? Můžete pejskovy vyrobit vaši vlastní domácí zmrzlinu.

Zmrzlina by měla sloužit jen jako pamlsek, na kterém si pejsek může jednou za čas pochutnat. U domácí zmrzliny navíc víte, z čeho je složena. Je to rychlé, snadné a levné. Připravit si můžete menší porci, která mu nenaruší termoregulaci. Tak pojďme na to. 

 

Banánová zmrzlina - potřebovat budete jeden menší zralý banán (slupka banánu je úplně žlutá a banán je na dotek měkčí) a dva bílé neochucené jogurty (asi 300 ml). Banán důkladně rozmačkejte a promíchejte s jogurtem. Vzniklou směs dejte do tvořítek na zmrzlinu (pro větší plemena) nebo do tvořítek na led (pro menší plemena) a do mrazáku. 

 

Vodová zmrzlina z vývaru - postupujte stejně jako u banánové zmrzliny, pouze jogurt nahraďte vývarem z kuřecího masa a zeleniny.

Pro zpestření můžete do zmrzliny umístit i kousek kuřecího masa nebo do ní dát masový pamlsek jako třeba tento.

Pejsci tuto pochoutku milují. A co je důležité, neohrozíte jejich život.

 

 

 

 

 

 

Český sušený barf Bohemia Pet Food

V loňském roce jsme do naší nabídky zařadili produkt BOHEMIA ARCHIBALD, což je kvalitní sušený BARF s hovězím a vepřovým masem, který se mezi našimi zákazníky těší velké oblibě.

Bohemia Pet Food je česká rodinná firma, která funguje od roku 2011. Vyrábí kompletní míchaná sušená krmiva z kvalitních místních surovin, konzervy z čistého masa a pamlsky ze sušeného masa. Celé to vzniklo na základě nápadu vytvořit zcela novou dimenzi mezi krmivy pro psy. Tato dimenze kombinuje to nejlepší ze světa granulovaných krmiv a BARF neboli „biologicky vhodné syrové stravy“ (Biologically Appropriate Raw Foods). Tak se zrodily receptury Bohemia Pet Food – krmné směsi z kvalitních ingrediencí, které jsou sušené, ale zároveň jsou míchané, nikoli granulované.

obr-hotove-receptury

 

Nově jsme rozšířili nabídku českého sušeného BARFu Bohemia Pet Food o nové přílohy A, B a C. Přílohu můžete mít vždy doma a jednoduše si připravit čerstvý BARF. K vybrané příloze stačí přidat oblíbené maso vašeho psího parťáka anebo masovou konzervu a připravit tak kvalitní krmivo. Přílohy A,B a C jsou tak připraveny bez masa.

Čím se jednotlivé přílohy liší?

Příloha Aobsahuje energeticky silné uhlohydráty v podobě špaldy a ovsa, které jsou vhodné pro zvýšené energetické nároky. Vhodné pro psy žijící aktivním životním stylem. 

Příloha B - obsahuje velmi kvalitní uhlohydráty v podobě pohanky a jáhel, které jsou vhodné pro citlivé zažívání psů.

Příloha C - obsahuje dietní a lehce stravitelný uhlohydrát v podobě rýže. Doporučujeme pro psy v běžné až snížené aktivitě.

Všechny přílohy splňují optimální hladiny bílkovin, minerálů, vitaminů a zejména hladiny zdraví prospěšných tuků ze semen, ořechů a pro psy parádního kozího mléka.

Vyberte si z kvalitních produktů Bohemia Pet Food zde.

 

Jak jsem kupovala pneumatiky.

Asi Vás překvapil název tohoto článku. Co mají pneumatiky společného s granulemi pro psy? Možná více než si myslíte.

Nebudu teď mluvit o kvalitě pneumatik jako produktu, přestože náš rodinný obchod je mimo jiné postaven právě na kvalitních produktech. V našem případě tedy na kvalitních granulích :-) 

Budu mluvit o dopravě, přesněji nákladech na ni. Tento článek vznikl na základě komunikace se zákazníky neboť se občas někteří ptají, proč nemáme všechnu dopravu zdarma (máme zdarma Vlastní přepravu Berounsko :-) ). Ostatní přepravu hodně dotujeme a 20 kg balík od nás tak máte již od 59 Kč.

Podotknu, že průměrný balík od nás váží mezi 15kg - 20kg včetně, většinou pětivrstvé, bytelné kartonové krabice.

Věděli jste, že například jen ta krabice jako nová stojí až 80 Kč. A proč to posíláme v tak bytelné krabici? Třeba proto, aby granule k Vám dorazily v pořádku. Zrovna nedávno se nám stalo, že měl dopravce autonehodu a jedna z našich krabic dostala přímý zásah. Naštěstí vše dobře dopadlo a řidiči (což je nejdůležitější) ani granulím se nic nestalo.

Ale odbíhám od těch pneumatik. Takže potřebovali jsme nové pneumatiky na osobní auto. Vybrali jsme kvalitní na internetu a nechali si poslat (stejným dopravcem, kterého používáme my a víme tak ceny). V podstatě všude u prodejců pneumatik máte uvedenu cenu za dopravu, která je výrazně vyšší než od nás. Ale pozor ta doprava je za 1 kus pneumatiky, no a auto obvykle potřebuje 4 kusy, jak všichni víme :-) Jaké bylo moje překvapení, když se v košíku doprava napočítala čtyřikrát. Tedy celkem mne doprava stála 516 Kč. (Jen pro zajímavost, ta pneumatika váží kolem 9 kg.). Druhé překvapení bylo, že pneumatiky dorazily sbalené strefovací fólií po dvou kusech. Takže dva balíky po 18 kg. 

A tady trocha matematiky. Dvě balení pneumatik ve strečovací fólii á 18 kg (celkem 36 kg) stály na dopravě 516 Kč.

A když si necháte poslat dva balíky s granulemi od nás o stejné váze a využijete námi dotované ceny, zaplatíte 59 Kč + 59 Kč = 118 Kč.

Když jsem se o tom bavila s lidmi ve svém okolí, řekli mi: ,,No co se divíš, pneumatiky jsou těžké a ten řidič/dopravce se s nimi tahat zadarmo nebude. To je normální, že to musí zákazník zaplatit"  Co na to říct?

Možná jen to, až si pro svého psího parťáka vyberete u nás kvalitní granule a pak budete v košíku váhat nad dopravou za 59 Kč, vzpomeňte si na můj příběh s pneumatikami.

Vždyť váš psí parťák za to přeci stojí. Hezký den :-)

PS: A ty kvalitní granule máme zde.

 

 

 

Nové kvalitní granule Taste of the Wild Prey

Do České republiky právě dorazily tři nové receptury granulí kvalitní americké značky Taste of the Wild. 

Seznamte se s TASTE OF THE WILD PREY. 

Proč si vybrat PREY?
100% čerstvé maso - čerstvá ingredience je stravitelnější, čistší a přirozenější. 

Limitovaný zdroj ingrediencí - pro psí fajnšmekry nebo psy se zažívacími obtížemi či alergiemi.

Probiotické kultury kmene K9 Strain - přidávají se až po procesu vaření, aby si zachovaly životaschopnost a možnost množit se v gastrointestinálním traktu. To vede k lepšímu zdraví trávicího a imunitního systému vašeho psa.
 
Váš psí parťák si může pochutnat na kvalitním hovězím mase Angus Beef, úžasném pstruhovi v receptuře Trout nebo kvalitním krocaním mase v receptuře Turkey.
 
Taste of the Wild Prey
 
 
Taste of the Wild můžete vybírat zde.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Inovovaná řada Calibra Dog Expert Nutrition

Právě byla uvedena na trh inovovaná řada granulovaných krmiv pro psy Calibra Dog Expert Nutrition připravená českými veterináři. 

Původní řada s recepturami Mobility (pro psy s tendencí k problémům pohybového aparátu), Energy (pro psy s potřebou zvýšit tělesnou hmotnost a pro aktivní psy), Light (pro psy s potřebou snížit tělesnou hmotnost), Sensitive Salmon (pro psy s citlivým zažíváním) a Oral Care (psy s požadavkem na zvýšenou péči o ústní dutinu) byla vylepšena v několika směrech a rozšířena o dvě úplně nové receptury:

Calibra Dog EN City – pro psy žijící ve městech

Calibra Dog EN Neutered – pro kastrované/sterilizované psy

Calibra Dog EN Neutered 7kg NEW na aaagranuleCalibra Dog EN City 7kg NEW na aaagranule

Výhodou této řady je její unikátnost zaměřená na specifické potřeby našich psích parťáků. Pro novou řadu byl také vytvořen snadno rozpoznatelný design balení. Novou řadu najdete v našem rodinném obchodě ve velikostech balení 7 kg a 12 kg, podle druhu. 

Inovovaná řada obsahuje mimo jiné fulvokyseliny, které působí antioxidačně, absorbují toxiny a pomáhají je vylučovat z těla, čímž působí detoxikačně. Podporují vstřebávání živin a pomáhají stabilizovat střevní mikloflóru. Mají také protizánětlivé účinky.

V rámci uvedení na trh probíhá časově omezená akce (květen 2020), kdy k nákupu balení o velikosti 7 kg nebo 12 kg od nás obdržíte navíc 2 kg balení ZDARMA. 

 

Celou nabídku značky Calibra najdete zde.

 

10 jarních nebezpečí pro psa a jak se jim vyvarovat

Jaro klepe na dveře a sluníčko začíná hřát. Všechno se probouzí a je čas na spoustu činností, kterým jste se v zimě neměli čas či se jim nechtěli věnovat. Některé z nich mohou mít vliv i na zdraví vašeho psího parťáka. Tak si je pojďme připomenout.

Jarní úklid.

Než se vrhnete na jarní gruntování, je třeba si uvědomit, že při úklidu používáme spoustu chemických látek. Ty mohou obsahovat chlor, bělidlo, amoniak apod. Také v některých přírodních prostředcích jsou používány různé esence či oleje, které při pozření nebo olíznutí mohou vést k zažívacím potížím vašeho psa. Takže při úklidu musí být pes v jiné místnosti. Když uklidíte, nechte vše důkladně vyschnout a vyvětrat. A stejně jako v reklamě na prací kapsle nezapomeňte všechny úklidové prostředky umístit mimo dosah dětí a také psa.

Na první procházku či projížďku.

Než vyrazíte na jarní procházku, zkontrolujte nepoškozenost vodítek, postrojů a obojků. I při malém poškození v materiálu může dojít k jeho přetržení a útěku vašeho miláčka, který se na jaro těšil. To by mohlo skončit i tragédií. Také zkontrolujte postroj, který používáte pro připoutání vašeho psa v autě. Platí pro něj to samé.

Jak neuhnat a nepřetěžovat pejska.

Stejně jako v případě lidí, kteří delší dobu nesportovali či se moc nehýbali, kdo v zimě ano :-) je potřeba vašeho pejska nepřetěžovat.  Nečekejte, že po zimě bude váš pejsek super sportovec. Po několika zimních měsících, kdy se ani vám moc ven nechtělo a vyvenčení jste realizovali celkem rychle, ho nesmíte hned uhnat. Váš pejsek možná trochu přibral, ztratil svalovou hmotu a také mu ztuhly klouby. Venku začínejte pozvolna s krátkým proběhnutím, vycházkami a lehkým aportem na krátké vzdálenosti. Postupně aktivity lehce přidávejte či prodlužujte. 

Češi národ zahradníků, aneb ať žije chemie.

I na jarní zahradě číhá hodně nebezpečí. Každý chce mít zahrádku jako vymalovanou s krásnými barvami a tak sází jako divý. Věděli jste, že například květiny jako jsou rododendrony, azalky a cykasy jsou jedovaté? Také další zahradnické věci, jako hnojiva, pesticidy, insekticidy nebo obyčejná mulčovací kůra jsou pro zvířata nebezpečné. Pokud byste měli podezření, že váš pejsek cokoliv z uvedeného pozřel či olízal, vyražte ihned k veterináři. Pokud pozřel jakékoliv hnojivo, vezměte s sebou i obal, kde jsou uvedeny informace. Veterinář je bude potřebovat.

Bazény a nebezpečí.

Také se těšíte na jarní rituál s přípravou bazénu. Aby ne, když v počtu zahradních bazénů na 100 tisíc obyvatel patří České republice v Evropě třetí místo. Například v porovnání s Německem je jich v přepočtu na hlavu vlastní tuzemské domácnosti více než dvojnásobné množství. Bazén vždy zajistěte plotem nebo jinou bariérou, aby do něj nemohla spadnout zvířata ani děti. Je nezbytné vždy venku nechat misku s čerstvou vodou, aby váš pejsek nepil vodu z bazénu, protože v ní obsažená sůl a chlór jsou příčinou zažívacích potíží a mohou narušit rovnováhu elektrolytů.

Pozor na vysoké teploty.

S narůstajícími teplotami se zvyšuje riziko přehřátí u vašeho pejska. Aby se při dovádění venku nepřehřál, zajistěte mu přístup k čerstvé vodě a také stinné místo, kde se má možnost opět ochladit. Pozor ale na louže, které rozhodně nejsou pro pejska bezpečné. Napití z kaluže totiž může způsobit gastrointestinální potíže. Případně vyvolat nemoci, jako je leptospiróza. Bakteriální infekce také mohou způsobit poškození ledvin a jater. Rozhodně pejska nenechávejte bez dozoru v autě, ani na pár minut, protože auto se může rychle zahřát a stát se tak smrtící pastí. 

Užívejte si sluníčka s rozumem.

Dny se prodlužují a teploty jsou vyšší. Je krásné se vyhřívat na sluníčku a načerpat tak energii po dlouhé zimě. Ale pozor, pokud má váš miláček bílou srst či světlou kůži a to i v oblasti očí či čenichu. Takový parťáci mohou být náchylnější k onemocnění rakovinou kůže. V tomto případě může být řešením i opatření ochranného oblečku či pláštěnky.

Klíšťata a jiné potvory.

Dny se prodlužují. Je teplejší počasí a různé potvůrky vylézají ven a hledají zdroj potravy. Jak postupovat u prevence před klíšťaty a jak, když už jste nějaké chytli si přečtěte v našem článku zde.

Zvířata v přírodě.

Užíváte si s pejskem teplého počasí? Nejste jediní. Také zvířata ve volné přírodě, jako různí dravci, lišky apod. vyráží na lov a shánění potravy.  Menší  psi by se neměli pohybovat venku bez dozoru, a to ani ve městě, neboť  nikdy nevíte, zda nejsou v hledáčku některého dravce. Volně žijící zvířata také mohou přenášet různé viry a nemoci, včetně vztekliny.

Pejsek v parku.

I při venčení v parku buďte obezřetní. Bohužel se nedá spoléhat, že všichni majitelé psů mají své miláčky očkované. Vy byste toho svého však očkovaného měli mít určitě. Pozor v parku, kde se pejsci pohybují volně, aby nedošlo k nějakému souboji. Také pokud máte hárající fenku, uvědomte si, že může být velkým lákadlem pro jarem povzbuzené pejsky.

A hlavně nezapomeňte na kvalitní a vyváženou stravu. Ty nejlepší granule podle velikosti a věku pejska si vyberte zde.

Další informace najdete zde.

Líbí se Vám náš článek? Sdílejte ho třeba na Facebooku. Link pro sdílení článku https://www.aaagranule.cz/clanky-2/10-jarnich-nebezpeci-pro-psa-a-jak-se-jim-vyvarovat/ 

 

 

Jak odstranit klíště u psa
Co je to klíště?
 

Klíšťatovití (Ixodidae) je čeleď roztočů řazená obvykle do řádu klíšťatovci (Ixodida), která zahrnuje asi 650 druhů cizopasníků známých běžně jako klíšťata. V ČR je nejznámějším klíštětem klíště obecné (Ixodes ricinus)

Vývojová stádia klíštěte a jak ho poznáte?

Vajíčka snáší samice na zem v počtu až několika tisíc kusů. Nejsou infekční. Z vajíčka se vylíhne larva, která ihned hledá hostitele, na kterém pak jeden až dva dny saje krev. Je již podobná klíštěti, ale má pouze šest nohou. Měří cca 0,8 mm. Není nositelem infekce. Při sání však může nasát infikovanou krev. Poté přechází do stadia nymfy. Nymfa měří asi 1,2 mm a má osm nohou. Saje krev z hostitele a již může přenášet infekci. Po nasátí odpadá a může se i přes prostředí, jako je tráva, větve apod. dostat na dalšího hostitele. Poslední fází vývoje je dospělec. Dospělec může být samice, která je větší a má hnědo-červený zadeček nebo samec, který je menší a celý černý. Samice se snaží spářit a dokáže nasát krev až v desetinásobku své váhy. Sání trvá až 14 dní, poté odpadá na zem, kde snáší další vajíčka. Dospělý samec již nesaje krev a po spáření se samičkou brzy umírá.

Jak postupovat, pokud má pes klíště? Jaké nemoci klíště přenáší?

Po každém návratu z vycházky, hlavně pokud byla delší a pes se pohyboval ve vysoké trávě či v lese důkladně prohlédněte jeho srst. Najdete-li nacucané klíště, měli byste ho co nejrychleji odstranit. Necháte-li klíště přisáté příliš dlouho nebo se ho nepodaří odstranit celého, může zvířeti způsobit závažná onemocnění. V ČR klíšťata přenášejí hlavně dva typy infekčního onemocnění: virovou klíšťovou encefalitidu a bakteriální Lymskou borreliózu. Pokud už je klíště přisáté, tak pro jeho odstranění můžete použít speciální kleště nebo háček. Místo přisátí ničím nepotíráme. Při použití kleští vydáváme klíště tahem. Při použití háčku pak krouživým pohybem. Důležité je přiložit kleště či háček co nejblíže kůži psa, abychom klíště vytáhli celé. Teprve po vytažení klíštěte místo vydezinfikujte. Stačí i pomocí obyčejného mýdla.

Jak chránit psa před klíštětem?

Existuje několik způsobů ochrany s různou délkou účinnosti, které zabraňují přisátí klíštěte, nebo které klíště po přisátí usmrtí. Zmíníme ty nejpoužívanější.

Antiparazitní obojky - patří mezi nejoblíbenější a nejúčinnější možnost ochrany proti klíšťatům a blechám. Účinné látky v obojku jsou buď na přírodní nebo na chemické bázi. Přírodní mívají kratší účinnost (4 měsíce), jsou však lépe snášeny. Můžete je použít i u štěňat od dvou měsíců věku nebo u březích a kojících fen. Chemické mívají obvykle delší účinnost (až 8 měsíců), ale u některých psů mohou vyvolat alergické reakce. Jsou vhodné pouze pro dospělé psy. Obvykle nejsou vhodné pro kojící feny. Na trhu jsou obojky různé kvality. Obojky se prodávají většinou ve dvou velikostech a to pro malá/mini plemena a pro střední/velká plemena. Při nasazování obojku zkontrolujte, že má pes dostatek prostoru kolem krku (pod obojek by se měly vejít 2 prsty) a nikde ho to neškrtí. Přesahující část obojku ustřihněte a odstraňte.Pokud pozorujete příznaky nepohodlí, jako třeba nadměrné škrábání či zarudnutí kůže v blízkosti obojku, může to být alergická reakce.

Spot-on - je roztok, který se kape na kůži. Obvykle se aplikuje pomocí pipety na místo mezi lopatkami. Jde o efektivní způsob zneškodnění klíšťat i blech. Účinkuje asi jeden měsíc po aplikaci. V balení bývají většinou dvě nebo tři aplikační dávky. Pokud máte doma batole není tento způsob vhodný neboť látka je koncentrována na jednom místě a hrozí olíznutí ze strany malého dítěte.

Antiparazitní šampony - jsou speciální šampony určené k odpuzování klíšťat a blech. Obsahují složky, které těmto parazitům nevoní nebo je přímo zabíjejí. Jedná se o levnou metodu, která ale pokaždé nefunguje na 100 %. Účinek trvá kratší dobu a ne každému psovi se časté koupání ve vaně zamlouvá. 

Spreje a bezoplachové pěny - je dobré je kombinovat se šampony. Nevýhodou je, že po koupání musíte sprej po určité době aplikovat znovu. Antiparazitním sprejem můžete vystříkat také pelíšek psího parťáka.

Žvýkací tablety do tlamy  - dávají se psovi jedenkrát za měsíc. Dokážou zabíjet jak klíšťata, tak blechy ve všech vývojových stadiích.

Zdroj údajů o klíštěti: wikipedie 

Líbí se Vám náš článek? Sdílejte ho třeba na Facebooku. Link pro sdílení článku https://www.aaagranule.cz/clanky-2/jak-odstranit-kliste-u-psa/ 

Nejlepší bezobilné granule pro psy 2020

Jak vybrat nejlepší bezobilné granule pro psa?

Jak jsme již psali v jednom z našich předchozích článků, mělo by psí krmivo obsahovat správný poměr bílkovin. Důležité však je nejen číslo na obale, ale také zdroj bílkovin. Hlavním zdrojem bílkovin v kvalitních granulích je vždy maso (živočišné bílkoviny).

Levné granule z hypermarketu nebo granule od většiny mezinárodních gigantů, obsahují ve velké míře obiloviny a to včetně obilovin, které u psů způsobují vznik alergií. Ve srovnání s masem je rostlinný protein méně kompletní ve svém esenciálním obsahu aminokyselin. 

Obecně platí, že nejlepší bezobilné granule obsahují více masa a méně rostlinných bílkovin. Krmivo pro psy bez zrna používá jako doplněk receptur brambory nebo luštěniny (jako hrách, fazole a čočka).

Níže je 20 nejlepších bezobilných krmiv pro psy podle The Dog Food Advisor. Protože se jedná o data z USA, některé z uvedených značek nejsou na trhu v ČR dostupné. Společným jmenovatelem je vysoká kvalita použitých ingrediencí a správný poměr výživových hodnot. Tyto receptury obsahují nadprůměrný obsah masa s jasným původem, správný poměr tuku a proteinů, střední úroveň karbohydrátů a žádné vysoce rizikové konzervační látky. Pokud jsou granule vhodné i pro štěňata, je to zde také uvedeno. Rating u jednotlivých granulí je od zákazníků, kteří granule koupili. Granule se zlatým odkazem najdete i v našem rodinném obchodě.

1. Taste of the Wild Wetlands Grain-Free Kibblevhodné pro dospělé psy, forma udržovací, bezobilné (grain free), rating 5 hvězdiček

2. Tender and True Salmon and Sweet Potato Grain-Free Recipe - vhodné pro dospělé psy i pro štěňata malých a středních plemen, vhodné pro všechny životní fáze, bezobilné (grain free), rating 5 hvězdiček

3. Go! Carnivore Grain-Free Lamb and Wild Boar Dog Food - vhodné pro dospělé psy i pro štěňata malých a středních plemen, vhodné pro všechny životní fáze, bezobilné (grain free), rating 4,5 hvězdičky

4. Nulo Freestyle Grain-Free Freeze-Dried Beef with Apples - vhodné pro dospělé psy i pro štěňata, vhodné pro všechny životní fáze, bezobilné (grain free), rating 5 hvězdiček

5. Instinct Original Grain-Free with Real Rabbit - vhodné pro dospělé psy i pro štěňata malých a středních plemen, vhodné pro všechny životní fáze, bezobilné (grain free), rating 5 hvězdiček

6. Canidae Pure Real Duck and Sweet Potato Recipe - vhodné pro dospělé psy, forma udržovací, bezobilné (grain free), rating 5 hvězdiček

7. Health Extension Grain-Free Buffalo and Whitefish Recipe - vhodné pro dospělé psy i pro štěňata, vhodné pro všechny životní fáze, bezobilné (grain free), rating 4 hvězdičky

8. Merrick Lil Plates Grain-Free Real Chicken and Sweet Potato Recipe - vhodné pro dospělé psy i pro štěňata malých a středních plemen, vhodné pro všechny životní fáze, bezobilné (grain free), rating 5 hvězdiček

9. Sport Dog Elite Series Working Dog - vhodné pro dospělé psy i pro štěňata, vhodné pro všechny životní fáze, bezobilné (grain free), rating 4,5 hvězdičky

10. Canidae Grain-Free Pure Ancestral Fish Formula - vhodné pro dospělé psy, forma udržovací, bezobilné (grain free), rating 5 hvězdiček

11. Farmina N&D Grain-Free Chicken Formula Dry Dog Food - vhodné pro dospělé psy, forma udržovací, bezobilné (grain free), rating 5 hvězdiček

12. Wysong Epigen Grain-Free Dog Food - vhodné pro dospělé psy, forma udržovací, bezobilné (grain free), rating 5 hvězdiček

13. The Honest Kitchen Grain-Free Beef Recipe Dehydrated Dog Food - vhodné pro dospělé psy i pro štěňata, vhodné pro všechny životní fáze, bezobilné (grain free), rating 5 hvězdiček

14. Orijen Regional Red Dog Food - vhodné pro dospělé psy i pro štěňata malých a středních plemen, vhodné pro všechny životní fáze, bezobilné (grain free), rating 5 hvězdiček

15. Nutro Ultra Grain-Free Lamb Dry Dog Food - vhodné pro dospělé psy, forma udržovací, bezobilné (grain free), rating 4 hvězdičky

16. Wellness Core RawRev Original Recipe - vhodné pro dospělé psy, forma udržovací, bezobilné (grain free), rating 5 hvězdiček

17. Acana Wild Atlantic Dog Food - vhodné pro dospělé psy i pro štěňata, vhodné pro všechny životní fáze, bezobilné (grain free), rating 5 hvězdiček

18. Grandma Lucy’s Artisan Venison Formula - vhodné pro dospělé psy i pro štěňata malých a středních plemen, vhodné pro všechny životní fáze, bezobilné (grain free), rating 4,5 hvězdičky

19. Diamond Naturals Grain-Free Skin and Coat All Life Stages Dog Food - vhodné pro dospělé psy i pro štěňata, vhodné pro všechny životní fáze, bezobilné (grain free), rating 4 hvězdičky

20. Blue Buffalo Carnivora Coastal Blend - vhodné pro dospělé psy, forma udržovací, bezobilné (grain free), rating 5 hvězdiček

Kvalitní bezobilné granule u nás můžete vybírat i v horní části stránky, kde si do vyhledávací lišty zadáte text ,,bezobilné" či ,,grain free" a dáte HLEDAT. Následně můžete listovat stránkami s nabídkou. Nebo můžete využít zlatý link z tohoto textu. Určitě si u nás vyberete.

Zdroj: The Dog Food Advisor, únor 2020

Nejlepší granule pro štěně 2020

Jak vybrat nejlepší granule pro štěňata?

Důležité je si uvědomit, zda máte doma malé či velké plemeno psa. Velké plemeno je to, které v dospělosti bude vážit více než 25 kg. Podle toho je vhodné volit odpovídající krmivo. Rozdíl v krmivu pro malá a velká plemena je kromě velikosti granulí samotných hlavně v obsahu vápníku. Zatímco malá a střední plemena mohou jíst i univerzální krmivo pro štěňata, pro štěňata velkých plemen byste měli zvolit to, které je pro ně přímo určeno. Výběr nesprávného krmiva (toho, který obsahuje příliš mnoho vápníku) může ohrozit jeho zdraví a to hlavně ve vztahu k možnému vzniku dysplazie kyčle.

Níže je žebříček 20 nejlepších krmiv pro štěňata podle The Dog Food Advisor. U každého je uvedeno i pro jakou velikost štěněte je vhodné. Rating u jednotlivých granulí je od zákazníků, kteří granule koupili. Granule se zlatým odkazem najdete i v našem rodinném obchodě.

1Farmina N&D Ancestral Grain Dry Puppy Formula - vhodné pro všechna štěňata včetně velkých plemen, vhodné pro všechny životní fáze, nízký obsah obilovin (low grain), rating 5 hvězdiček

2. Wellness Complete Health Dry Puppy Food - vhodné pro všechna štěňata včetně velkých plemen, vhodné pro růstovou fázi, obsahuje obiloviny, rating 4,5 hvězdičky

3Go! Carnivore Dry Puppy Food - nejlepší pro štěňata malých a středních plemen, vhodné pro růstovou fázi, bezobilné (grain free), rating 5 hvězdiček

4. Pro Pac Ultimates Chicken and Brown Rice Dry Puppy - vhodné pro všechna štěňata včetně velkých plemen, vhodné pro růstovou fázi, obsahuje obiloviny, rating 5 hvězdiček

5. Blue Buffalo Life Protection Puppy Chicken and Brown Rice - vhodné pro všechna štěňata včetně velkých plemen, vhodné pro růstovou fázi, obsahuje obiloviny, rating 4,5 hvězdičky

6Orijen Dry Puppy Food - vhodné pro všechna štěňata včetně velkých plemen, vhodné pro všechny životní fáze, bezobilné (grain free), rating 5 hvězdiček

7. Chicken Soup for the Soul Puppy Chicken, Turkey and Brown Rice - nejlepší pro štěňata malých a středních plemen, vhodné pro všechny životní fáze, obsahuje obiloviny, rating 5 hvězdiček

8. Adirondack 30% Protein High Fat Recipe Dry Dog Food - vhodné pro všechna štěňata včetně velkých plemen, vhodné pro všechny životní fáze, obsahuje obiloviny, rating 5 hvězdiček

9. Instinct Raw Boost Dry Puppy Food - nejlepší pro štěňata malých a středních plemen, vhodné pro růstovou fázi, bezobilné (grain free), rating 5 hvězdiček

10. Blackwood Puppy Food Growth Diet - vhodné pro všechna štěňata včetně velkých plemen, vhodné pro všechny životní fáze, obsahuje obiloviny, rating 4,5 hvězdičky

11. Kinetic Performance 28K Dry Puppy Food - vhodné pro všechna štěňata včetně velkých plemen, vhodné pro všechny životní fáze, obsahuje obiloviny, rating 4,5 hvězdičky

12. Wellness Core Dry Puppy Food - vhodné pro všechna štěňata včetně velkých plemen, vhodné pro růstovou fázi, bezobilné (grain free), rating 4,5 hvězdičky

13. AvoDerm Natural Chicken Meal and Brown Rice Puppy - vhodné pro všechna štěňata včetně velkých plemen, vhodné pro růstovou fázi, obsahuje obiloviny, rating 4 hvězdičky

14. Nulo Freestyle Puppy Turkey and Sweet Potato - vhodné pro všechna štěňata včetně velkých plemen, vhodné pro růstovou fázi, bezobilné (grain free), rating 5 hvězdiček

15. Nutro Ultra Dry Puppy Food - nejlepší pro štěňata malých a středních plemen, vhodné pro růstovou fázi, obsahuje obiloviny, rating 4 hvězdičky

16. Dr. Gary’s Best Breed Puppy Diet - vhodné pro všechna štěňata včetně velkých plemen, vhodné pro všechny životní fáze, obsahuje obiloviny, rating 4 hvězdičky

17. Annamaet Grain-Free Ohana Puppy Food - vhodné pro všechna štěňata včetně velkých plemen, vhodné pro všechny životní fáze, bezobilné (grain free), rating 5 hvězdiček

18. Solid Gold Wolf Cub Dry Puppy - vhodné pro všechna štěňata včetně velkých plemen, vhodné pro všechny životní fáze, obsahuje obiloviny, rating 4 hvězdičky

19. Holistic Select Grain Free Adult and Puppy Health - nejlepší pro štěňata malých a středních plemen, vhodné pro všechny životní fáze, bezobilné (grain free), rating 5 hvězdiček

20. Victor Purpose Nutra Pro Dry Kibble - vhodné pro všechna štěňata včetně velkých plemen, vhodné pro všechny životní fáze, obsahuje obiloviny, rating 5 hvězdiček

Vhodné granule pro štěňata u nás můžete vybírat i v levém sloupci, kde kliknete například na sekci MALÝ PES a zvolíte ŠTĚNĚ DO 2 LET.

Zdroj: The Dog Food Advisor, únor 2020

Nejlepší krmiva pro psy 2019

Přinášíme Vám výsledky z velkého srovnání krmiv pro psy, které realizoval tým magazínu Business Insider na sklonku roku 2019. V rámci srovnání testovali a porovnávali desítky produktů v různých kategoriích. Srovnávána byla jak suchá krmiva (granule)  tak vlhká krmiva (konzervy) a také pamlsky.

Kvalita krmiva pro psa přímo souvisí s jeho zdravím. Neměli byste se tak při výběru spokojit s průměrným či dokonce podprůměrným krmivem, a pamlsky pro psy. Všichni psi mají stejné základní nutriční potřeby, lze tedy vyhodnotit kvalitu jednoho produktu ve srovnání s jiným z hlediska toho, jak dobře každý vyhovuje těmto nutričním potřebám. Nezapomeňte, že váš pes si zaslouží kvalitní krmivo, které je výživné a zdravé. 

Absolutním celkovým vítězem testu se stal kanadský výrobce Orijen, který patří mezi nejprodávanější značky v našem rodinném obchodě AAAGRANULE.CZ. 

A jak to dopadlo v jednotlivých kategoriích? Níže jsou uvedeny jednotlivé kategorie a jejich vítězové. Zvýrazněny jsou ty produkty/značky, které najdete i v našem obchodě. Důležité je si uvědomit, že některé ze značek se do České republiky nedováží.

Vítězové kategorií:

Nejlepší krmivo pro psy celkově: Orijen (máme zde)

Nejlepší suché krmivo pro psy: Canidae

Nejlepší vlhké krmivo pro psy: Blue Buffalo

Nejlepší bezobilné (grain free) krmivo pro psy: Taste of the Wild (máme zde)

Nejlepší lyofilizované krmivo pro psy: Primal Pet Foods

Nejlepší cenově dostupné krmivo pro psy: Whole Earth Farms

Nejlepší krmivo pro štěňata: Taste of the Wild High Prairie Puppy (máme zde)

Nejlepší krmivo pro starší psy: Wellness Complete

Nejlepší krmivo pro mini plemena: Merrick Lili Plates

Nejlepší krmivo pro velká plemena: Blue Buffalo Dry Food

 

Zdroj: Business Insider

Mezinárodní den zvířat 4.10.

Mezinárodní den zvířat připadá na 4. října. Tento svátek se slaví od roku 1931 na počest Svatého Františka z Assisi, patrona všech zvířat.

František z Assisi (vlastním jménem Giovanni Battista Bernardone) žil v letech 1182 až 1226. Byl to mnich a zakladatel žebravého řádu františkánů, který zasvětil svůj život péčí o nemocná, opuštěná a týraná zvířata. Podle některých pověr prý dokázal se zvířaty i mluvit.

Mazlíčci jsou pro hodně z nás právoplatnými členy rodiny.  Mezinárodní den zvířat nám připomíná, že zvířata jsou neopominutelnou součástí našich životů. A proto bychom měli naplno projevit svou lásku ke zvířatům a udělat pro ně něco hezkého. Můžete třeba přispět na některý z útulků darováním kvalitního krmiva.

Nezapomeňte tak tento den se svým psím parťákem náležitě oslavit a ke kvalitnímu krmivu mu dopřát také nějakou dobrotu či pamlsek. 

 

 

Povinné čipování psa od 1. ledna 2020

Co je to to čip a jak funguje?
Čip je zhruba 1 cm dlouhá kapsle vyrobená ze speciálního bioskla, které nereaguje s okolní tkání. Je tedy zdravotně zcela bezpečné. Přestože se jedná o elektronický výrobek, neobsahuje čip žádný zdroj energie. Svou funkcionalitou ale umožňuje ,,odrazit" signál vyslaný čtečkou čipů a ,,načíst" obsažené údaje. Čip, který se psovi implantuje pomocí silné jehly pod kůži v oblasti levé strany krku zvířete vydrží celý jeho život. Uváděná životnost je cca 20 let. Hned po aplikaci čipu se ověří jeho reakce na čtecí zařízení.

Co umožňuje čip?
Čip umožňuje jednoznačnou identifikaci konkrétního psa. Výhodou rychlé identifikace je, pokud se například pes ztratí a je zadržen odchytovou službou, policií či nálezcem a předán například do opatrování útulku. Zde pak mohou rychle zjistit majitele. Aby to bylo možné, musí být čip evidován/registrován.

Kde jsou čipovaná zvířata registrována?
Nejlepší  je registraci provést do obou největších registračních organizací, tedy do Centrální evidence zvířat a věcí a Národního registru majitelů zvířat. Po registraci je mu vystavena identifikační karta. Díky ní je možno využít doživotní vyhledání. Registraci zajišťuje veterinář nebo majitel.

Kdo je oprávněn psa čipovat?                                                                                                                                                                               Jsou to soukromí veterinární lékaři, kteří jsou oprávněni vykonávat veterinární léčebnou a preventivní činnost a jsou registrovaní u Komory veterinárních lékařů ČR: https://www.vetkom.cz/seznam-veterinaru

Kdo má povinnost psa čipovat a kdy?                                                                                                                                                                     Všichni majitelé psů. K 1. lednu 2020 bude na základě novely veterinárního zákona schválené v roce 2017 povinné očkování psa proti vzteklině platné pouze v případě, že je pes označený mikročipem. Štěňata musí být označena nejpozději v době prvního očkování proti vzteklině, tedy v půl roce věku. Výjimku budou mít pouze starší psi a to, pokud jsou označeni jasně čitelným tetováním, které bylo provedeno před 3. červencem 2011. 

Jaká je cena čipu?                                                                                                                                                                                         Pořizovací cena mikročipu se pohybuje mezi 120-450 Kč a závisí na jeho typu. Další částku si soukromí veterinární lékaři účtují za jeho aplikaci. 

Zdroj z webu: Státní veterinární správy svscr .cz 

Připravili jsme pro vás kvalitní granule.

Líbí se Vám náš článek? Sdílejte ho třeba na Facebooku. Link pro sdílení článku https://www.aaagranule.cz/clanky-2/povinne-cipovani-psa-od-1--ledna-2020/ 

Hypoalergenní krmivo pro psa.

Hypoalergenní krmivo pro psa. Jak vybrat správný typ hypoalergenní stravy pro psy?

Důvodem, proč by měli někteří psi jíst  hypoalergenní krmiva může být nepříznivá reakce na konkrétní potravinu. Může se jednat o alergii, díky které se u psa objeví kožní reakce, ušní infekce nebo má zažívací potíže, jako je průjem či zvracení. Psi s primárním gastrointestinálním onemocněním, jako je zánětlivá porucha střev (IBD), mohou také často trpět na nepříznivé potravinové reakce.

Jak vzniká alergická reakce? 

Imunitní systém psa je naprogramován tak, aby rozpoznal a eliminoval ohrožení těla, jako jsou bakterie, houby a viry. Když se objeví alergie, tělo psa je v podstatě podvedeno v domnění, že neškodná látka je hrozbou. Jeho reakce pak způsobuje nepříjemný zánět a následné onemocnění. Pyl, spory plísní, dokonce i prachové roztoče jsou běžné alergeny (nazývané antigeny), které jsou jinak neškodné, ale imunitní systémy některých domácích zvířat to vyhodnotí jinak.

Alergie na potraviny u psů se vyskytují nejčastěji v důsledku nadměrné reakce na určité živočišné zdroje bílkovin nebo sacharidů ve stravě.

Potravinová nesnášenlivost u psů, která vede k nepříznivé potravinové reakci, je však častější než skutečná potravinová alergie.

Pouze u 10-15% psů se vyvine skutečná potravinová alergie. Mezi nejčastější antigeny v krmivu pro psy patří proteiny z kuřecího či hovězího masa, mléka, vajec a sóji. Pokud se u psa vyvine alergie na zdroj uhlohydrátů, jako je pšenice, znamená to, že jsou alergické na proteinovou složku pšenice. Častým zdrojem alergické reakce je také kukuřice.

Jak poznat, že je pes alergický?

Alergie na potravu pro psy nebo nežádoucí reakce na jídlo jsou často diagnostikovány tzv. Eliminační dietou. Postupuje se tak, že je pes krmen buď hypoalergenní značkou pro psy nebo jediným druhem zdrojové bílkoviny / sacharidů po dobu 6-8 týdnů. Pokud se u psa objeví příznaky po návratu k normální výživě, může být diagnostikována nepříznivá reakce na konkrétní stravu. Doporučujeme se poradit s veterinářem.

Jestliže má pes diagnostikovánu alergii či nepříznivou reakci na konkrétní potravu, musí po zbytek života jíst hypoalergenní stravu. V tomto případě se nedoporučuje na krmivu šetřit a dopřát vašemu psovi takovou hypoalergenní stravu, která mu umožní žít zdravý a dlouhý život.

Jak mohou hypoalergenní krmiva pro psy pomoci mému psovi?

Přechod na vhodnou hypoalergenní stravu eliminuje většinu nebo všechny alergické příznaky u vašeho psa. Než zjistíte to správné krmivo, může to chvíli trvat. Vhodné hypoalergenní krmivo pomůže časem proti chronickému svědění kůže nebo uší. Může také snížit závislost psa na antihistaminikách, steroidech a antibiotikách. U psů s chronickými gastrointestinálními problémy může upravit stolici a zlepšit udržení hmotnosti.

Hypoalergenní krmiva pro psy jsou připravována tak, že struktura potenciálního alergenu v receptuře je tak malá, že jej imunitní systém vašeho psa nemůže detekovat. Hypoalergenní krmiva pro psy jsou připravena jako vyvážená a nutričně kompletní.

Hypoalergenní krmivo si vyberte zde.